Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.


Powstanie pierwsza część Strefy Aktywności Gospodarczej na terenach Nowej Huty Przyszłości!

Powstanie pierwsza część Strefy Aktywności Gospodarczej na terenach Nowej Huty Przyszłości!

Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. podpisała umowę z krakowską firmą AG System Sp. z o.o. na zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury południowej części Strefy Aktywności Gospodarczej (SAG) na terenach powstającego Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”. Na przylegających do ul. Igołomskiej działkach, w przeciągu półtorej roku powstaną nowe drogi, instalacje wodno-sanitarne oraz, co nietypowe w tego typu przedsięwzięciach, otwarte przestrzenie publiczne do odpoczynku dla mieszkańców Krakowa i pracowników firm, które w przyszłości się tu pojawią. Wartość podpisanej przez KNHP i AG System umowy to 46 318 971 zł.

15 hektarów terenów inwestycyjnych

Teren inwestycji to okolice ulicy Igołomskiej, po jej południowej stronie, niedaleko pętli tramwajowej w Pleszowie. To także część Strefy Aktywności Gospodarczej, która powstaje w ramach Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”. Do tej pory były to głównie działki rolne, nieużytki i – w większości – zaniedbane tereny poprzemysłowe. Spory problem stanowiły dzikie wysypiska. Budowa SAG zmieni to miejsce w nowoczesną przestrzeń biznesu i przemysłu.

Do listopada 2021 roku Wykonawca ma kompleksowo przygotować ponad 15 hektarów terenów inwestycyjnych. Oznacza to m.in., że pojawią się tam w sumie 2 kilometry nowych dróg oraz ścieżek rowerowych, a także chodniki i oświetlenie. Do tego przecinająca ten teren linia energetyczna zostanie przeniesiona pod ziemię, a do działek zostaną doprowadzone media, czyli prąd, woda i kanalizacja.

Smart city w Nowej Hucie Przyszłości

Zazwyczaj w takich projektach nie ma miejsca na tereny zielone. W tym przypadku będzie jednak inaczej. „Zdecydowaliśmy, by w zgodzie z ideą smart city i taka przestrzeń rekreacji, o wielkości 1,5 ha, tam się pojawiła.” – mówi Artur Paszko, prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. – „Na całym terenie południowej części SAG zostanie w sumie posadzonych 100 nowych drzew i krzewów. Będzie też 2,3 hektara trawników dywanowych oraz 600 metrów kwadratowych klombów, rabat i kwietników”.

Kiedy ruszą prace i dla kogo ten projekt?

W najbliższych miesiącach będą trwały prace projektowe i uzyskiwanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Planowo, pierwsze łopaty pójdą w ruch za mniej więcej pół roku.

„Docelowo ma tam powstać przestrzeń, gdzie swoje miejsce znajdą mikro-, mali i średni przedsiębiorcy działający w obszarze usługowo-przemysłowym, a w szczególności reprezentujący tzw. Inteligentne Specjalizacje Małopolski. Chodzi o takie branże jak: chemia, IT, biotechnologia, energia zrównoważona, produkcja metali, elektronika i przemysły kreatywne” – dodaje prezes Artur Paszko.

Korzystne warunki do prowadzenia działalności i inwestowania znajdą tam przedsiębiorcy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Na całym obszarze Strefy Aktywności Gospodarczej planuje się około 50 inwestycji, co wpłynie na powstanie nowych miejsc pracy. Tylko w części południowej do zagospodarowania przez inwestorów będzie 21 działek. Zyskają też przedsiębiorcy, ponieważ ceny dzierżawy tych terenów, a w przyszłości także ich wykupu, nie będą uwzględniały poniesionych wydatków inwestycyjnych. To ciekawa propozycja, ponieważ stawki w tej okolicy są atrakcyjne w porównaniu z innymi częściami miasta.

Podsumowanie i koszty inwestycji

W sumie Strefa Aktywności Gospodarczej w Branicach będzie składać się z trzech części – jednej położonej na południe i dwóch położonych na północ od ul. Igołomskiej, głównie w granicach obszaru przeznaczonego pod Park Naukowo-Technologiczny „Branice”. Tereny będą w pełni uzbrojone pod inwestycje firm działających w obszarze usługowo-przemysłowym. Dużą zaletą tego miejsca jest miedzy innymi położenie – SAG znajduje się przy drodze krajowej numer 79, niedaleko autostrady A4 i drogi ekspresowej S7, a także blisko linii kolejowej.

Koszt całkowity projektu Strefy Aktywności Gospodarczej - Nowa Huta Przyszłości to prawie 85 221 000 zł, z czego ponad 58 892 000 zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach poddziałania 3.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W najbliższych tygodniach KNHP będzie też otwierać oferty do przetargu na generalnego wykonawcę północnej części Strefy Aktywności Gospodarczej. W planach jest też rozpoczęcie robót budowlanych przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim, gdzie ma działać strefa rekreacji.

.

.