Tematem przewodnim III edycji konferencji pod hasłem „Kraków Metropolitan Area for Business” było bezpieczeństwo. Spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości przygotowała wydarzenie, które zgromadziło blisko 100 uczestników (przedsiębiorców, przedstawicieli sektora publicznego, jednostek badawczych, studentów biznesu i naukowców). Podczas konferencji eksperci dzielili się aktualną wiedzą na temat wielowymiarowych zagrożeń.

 

W nieprzewidywalnym świecie działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa biznesu są kluczowe nie tylko dla rozwoju, ale też stabilności przedsiębiorstw. Aktualna sytuacja geopolityczna, wojna w Ukrainie, zaostrzająca się konkurencja między potęgami militarnymi i gospodarczymi wpływa na kształt relacji biznesowych. Konferencję „Kraków Metropolitan Area for Business. Bezpieczeństwo biznesu we współczesnym świecie” otworzyli Łukasz Sęk, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, oraz Wojciech Piech, Pełnomocnik Marszałka Województwa Małopolskiego ds. przedsiębiorczości i rozwoju rynku. Samorządowcy podkreślili znaczenie rozwoju gospodarczego dla podnoszenia poziomu i jakości życia mieszkańców oraz zadeklarowali wszechstronne wsparcie administracji. Wojciech Warian, Prezes Zarządu Kraków Nowa Huta Przyszłości, omówił działania i plany spółki oraz jej znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego Krakowa i Małopolski.
 
W pierwszej części merytorycznej eksperci przedstawili trzy wymiary bezpieczeństwa biznesu we współczesnym świecie. Dr inż. Paweł Szczepański (Prezes Zarządu QES Consulting sp. z o.o.) mówił o rodzajach ryzyka w procesach przemysłowych, Marcin Pyclik (Prezes Zarządu Polskiej Izby Ochrony) radził jak dbać o fizyczne i materialne bezpieczeństwo przedsiębiorstw w dobie zagrożeń wojennych i terrorystycznych, a Agnieszka Wajda-Kukiz z firmy DISKUS Polska Sp. z o.o. zaprezentowała skuteczne metody niszczenia danych firmowych.
 
W drugiej części przedstawiciele instytucji wspierających rozwój gospodarczy przedstawili aktualne możliwości finansowania inwestycji w szeroko pojęte bezpieczeństwo przedsiębiorstw.
 
Magdalena Piasecka-Mosteniec (Kierownik Referatu ds. Wyboru Projektów EFRR Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości) omówiła trwające i planowane nabory w konkursach o fundusze europejskie. Mariusz Sałęga z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie zaprezentował możliwości uzyskania przez przedsiębiorców dofinansowania w ramach naborów realizowanych przez WFOŚiGW.
 
Dyskusja w panelu poświęcona była inteligentnym systemom energetycznym i wzięli w niej udział Anna Sowiżdżał (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie), Dr inż. Paweł Jastrzębski (Dyrektor ds. Innowacji w MPEC Kraków), Karol Ostrowski (Wydział Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury UMK) oraz Wojciech Gruszecki (Członek Zarządu Elsta Sp. z o.o.).
 
Eksperci przedstawili potencjał odnawialnych źródeł energii odnoszący się do Krakowa i całej Polski i wskazali, co należy robić, by polski przedsiębiorca mógł liczyć na bezpieczne dostawy energii w przystępnej cenie. Prof. Anna Sowizdżał zwróciła uwagę m.in. na ogromny potencjał geotermii, a Paweł Jastrzębski podkreślił, że MPEC otrzymuje od przedsiębiorców coraz więcej zapytań o zieloną energię i stara się robić wszystko, by ją zapewnić.
W case study pt. „Jak ukradliśmy 28 milionów PLN polskim firmom” Mateusz Biliński, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Niebezpiecznik.pl, w atrakcyjnej i inspirującej formie przedstawił najsłabsze ogniwa każdej firmy w obszarze cyfrowej odporności na zagrożenia.
 
Prowadzący konferencję redaktor Zbigniew Bartuś podkreślił, że z Internetu korzysta 5,5 mld osób, czyli dwie trzecie ludzi na Ziemi, co daje ogromne możliwości rozwoju biznesu, ale też niesie poważne zagrożenia. AI pozwala tworzyć, rozsyłać i upowszechniać nieprawdziwe teksty, zdjęcia, filmy, by dokonać kradzieży, oszustw, szantaży lub co dziś jest szczególnie niebezpieczne manipulować opinią publiczną. Luki w systemach zabezpieczeń oraz brak czujności wśród użytkowników sieci otwierają możliwości ataku hakerów. Eksperci podczas konferencji zwrócili uwagę na szerokie spektrum zagrożeń oraz zaproponowali formy reakcji.
 
O wadze tematu świadczy częstotliwość coraz bardziej wyrafinowanych cyberataków. Celem stają się potężne firmy, agencje, publiczne jednostki. W ostatnich dniach celem cyberataku, stał się szpital w Krakowie – miejsce, od którego funkcjonowania zależy zdrowie i życie ludzi. Ministerstwo cyfryzacji podkreśla, że Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej. Dziennie zgłaszanych jest kilkaset sytuacji, które wymagają reakcji służb.
 
Podczas networkingu uczestnicy konferencji „Kraków Metropolitan Area for Business. Bezpieczeństwo biznesu we współczesnym świecie” podkreślali, że chętnie uczestniczyliby w kolejnych merytorycznych konferencjach dotyczących konkretnych zagrożeń współczesnego świata oraz metod ich redukcji. Tradycyjnie pojawił się też lokalny akcent związany z kulturą. Jerzy Maciej Fedorowicz, Zastępca Dyrektora Teatru Ludowego rozlosował wśród uczestników konferencji bilety na spektakl.
Następna edycja konferencji za rok, jednak już teraz zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter, aby na bieżąco śledzić naszą ofertę i otrzymywać najnowsze informacje oraz zaproszenia na nadchodzące wydarzenia.
 
Zapisz się do newslettera
 
Zapraszamy do oglądania serii filmów #Głos Eksperta na naszych profilach w mediach społecznościowych: