Centrum Rekreacji i Wypoczynku Przylasek Rusiecki

Przylasek Rusiecki pełni rolę miejsca wypoczynku i jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic. Przy największym zbiorniku znajduje się piaszczysta plaża oraz obiekty sanitarne i gastronomiczne. Tereny przy pozostałych zbiornikach stanowią raj dla wędkarzy i przyjazne miejsce do spacerów na łonie natury.

Historycznie na terenie dzisiejszego kąpieliska znajdowały się mokradła związane ze starorzeczem Wisły. W latach 50. i 60. w okolicy powstały kopalnie materiałów potrzebnych do budowy powstającego kombinatu metalurgicznego. Po zakończeniu eksploatacji żwirowisk natura przejęła ten teren. Obecnie krajobraz niestety zakłócają linie wysokiego napięcia, które zostaną przeniesione pod ziemię przy okazji budowy parku rzecznego.

Rodziny z dziećmi mogą korzystać z plaży z hamakami i leżakami, boisk, pomostów, promenad, ścieżek spacerowych, placów zabaw oraz z centrum sportów wodnych (wakeboarding, kajaki, rowerki, deski SUP). Łagodnie prowadząca do brzegu i częściowo zacieniona plaża jest doskonałym miejscem wypoczynku dla najmłodszych oraz ich rodziców. Kąpielisko jest strzeżone przez ratownika wodnego, a szerokie ścieżki spacerowe, podesty dla wózków dziecięcych i drewniane pomosty schodzące wprost do wody podnoszą komfort i poziom bezpieczeństwa. Przy plaży znajdują się przestronne przebieralnie z natryskami, toalety oraz pokój dla rodzica z dzieckiem. Szerokie drewniane pomosty biegnące wzdłuż zbiornika o długości prawie 1 km dają okazję do obserwacji ptaków oraz owadów w ich naturalnym środowisku.

W namiocie plenerowym ulokowano m.in. bazę gastronomiczną, a docelowo funkcjonować będzie tam kino plenerowe. Budynki, pomosty, podjazdy, ścieżki, miejsca parkingowe, punkty sanitarne zaprojektowano tak, by „Przylasek Rusiecki” był przyjazny dla rodziców z wózkami i małymi dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście na kąpielisko jest bezpłatne i ogólnodostępne. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny dostępny jest bezpłatny parking. Zrealizowana po konsultacjach społecznych rewitalizacja przestrzeni zakładała utworzenie nowoczesnego miejsca wypoczynku dla mieszkańców Krakowa z poszanowaniem przyrody. Roślinność na terenie projektu ma miejsce na swobodny rozwój, a wykonana z kruszywa nawierzchnia ścieżek umożliwia naturalną infiltrację wód opadowych. W toku realizacji inwestycji nie usunięto ani jednego drzewa. Obecnie coraz modniejsze jest tzw. staycation, czyli turystyka we własnym mieście, a Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” celnie wpisuje się ten trend. Zakłada promowanie zdrowego stylu życia, który sprzyja budowaniu więzi rodzinnych i stanowi alternatywę dla atrakcji świata wirtualnego.

 

Skip to content