Bloki z dachami, na których rosną krzaki borówek i małe drzewka, podwodne miasto pod Zalewem Nowohuckim, teleporter międzyplanetarny i ekologiczna dzielnica pełna zieleni, gdzie ludzie podróżują na rowerach lub kolejką nadziemną – takie pomysły miały dzieci, które wzięły udział w konkursie „Moja Nowa Huta Przyszłości” organizowanym przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. Dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, ogłoszona została lista zwycięzców. Oto ona:

Kategoria I (3-5 lat):

Miejsce 1: Emilia, wiek: 5 lat

Miejsce 2: Alina, wiek: 3,5 lat

Miejsce 3: Natalia, wiek: 5 lat

Kategoria II (6-8 lat):

Miejsce 1: Dawid, wiek: 7 lat

Miejsce 2: Jakub, wiek: 6 lat

Miejsce 3: Emilia, wiek: 7 lat

Kategoria III (9-11 lat):

Miejsce 1: Emilia, wiek: 9 lat

Miejsce 2: Zofia, wiek: 10 lat

Miejsce 3: Maksymilian, wiek: 10 lat

Kategoria IV (12-15 lat):

Miejsce 1: Maja, wiek: 13 lat

Miejsce 2: Mateusz, wiek: 14 lat

Miejsce 3: Szymon, wiek: 14 lat

Z 29 prac, które zostały do nas wysłane, wybraliśmy 12 najlepszych. Nie było to łatwe.

Każda z nadesłanych prac ma swoją niepowtarzalną ekspresję. Kreatywność, oraz zróżnicowanie w doborze techniki były dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Obok rysunków, pośród nadesłanych prac znalazły się kolaże fotograficzne, wycinanki, do konkursu zgłoszone zostały również prace przestrzenne. Wszystkie łączy ogromne zaangażowanie oraz naturalna swoboda w podążaniu za wyobraźnią, czego owocem są oryginalne wypowiedzi plastyczne młodych twórców – ocenia Dariusz Milczarek, krakowski artysta zasiadający w jury konkursu, autor między innymi powstałego ostatnio dzięki współpracy z KNHP S.A. muralu Przeszłość-Współczesność-Przyszłość na osiedlu Willowym.

Niektóre prace mogą zainspirować prawdziwych architektów. Dziecięca wyobraźnia nie ma granic, co daje świeże spojrzenie na tkankę miasta i jej przyszłość. Dzięki tym pracom wiemy też, że stawianie na zieleń i zrównoważony transport to dobry kierunek działań w Krakowie. Tego oczekują od nas nasi najmłodsi mieszkańcy. Zdaniem dzieci zmiany powinny się jednak odbyć z poszanowaniem dotychczasowej historii i zabudowy Nowej Huty, by zachować to dziedzictwo kulturowe. Na tym zależy także nam, jako władzom miasta – ocenia Tomasz Bobrowski, Główny Architekt Miasta.

Cieszymy się, że przez ten konkurs mogliśmy zaangażować dzieci, które z powodu ograniczeń wywołanych epidemią koronawirusa musiały ograniczyć swoją aktywność społeczną. Te dzieła są inspirujące, dlatego wywiesimy je w naszym biurze, by zarówno pracownicy jak i nasi goście mogli z nich czerpać pomysły. Chcemy także, wraz z jednym z naszych partnerów, nowohuckim Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida zorganizować wystawę, na której zaprezentujemy wszystkie prace. Każda z nich zasługuje na to wyróżnienie – podkreśla Artur Paszko, prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A..

Autorzy 12 najlepszych prac otrzymają pakiety nagród. Są to między innymi książki, bidony, czapki krakuski, oraz gadżety przekazane przez naszego partnera, portal Kids in Kraków. Autorzy pozostałych prac także otrzymają od KNHP S.A. drobne upominki.

Wszystkie prace można obejrzeć w galerii na naszym profilu fb.

Konkurs został zorganizowany w celu promowania projektu Kraków – Nowa Huta Przyszłości wśród najmłodszych mieszkańców miasta.