Nagrody dla najlepszych ekologicznych budynków i projektów w Polsce wręczono podczas 13. edycji PLGBC Green Building Summit pod hasłem Building (R)evolution, które miało miejsce 5-6 października 2023 roku w Warszawie. Jury oceniło zgłoszone projekty pod kątem architektonicznych i estetycznych walorów zrównoważonego budownictwa i gospodarki w obiegu zamkniętym. Pod uwagę wzięto aspekty społeczne i nowatorskie pomysły.

Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council), organizacja pozarządowa, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania i wykorzystania budynków w Polsce zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. [https://plgbc.org.pl/laureaci-plgbc-green-building-awards-2023/]

Miałem zaszczyt odebrać nagrodę w kategorii „Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna” za wybudowanie Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”. Nie mam wątpliwości, że poza wspaniałą załogą KNHP, do sukcesu przyczynili się pan prof. Mariusz Twardowski i jego współpracownicy (twórca koncepcji), JWMS sp. z o.o. (projektanci) i Krisbud sp. z o.o. (generalny wykonawca) wraz z jego podwykonawcami. Wszystkim serdecznie dziękuję – podkreślił dr Artur Paszko, prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Nagrodzony projekt zrealizowano w dawnym zakolu Wisły w Nowej Hucie. Znajduje się tam 14 zbiorników wodnych, które powstały w latach 50. i 60. XX w. w efekcie wydobywania żwiru na potrzeby budowy kombinatu metalurgicznego. Po zakończeniu działalności górniczej wyrobiska stały się obszarem zdewastowanym i nieprzyjaznym, który z czasem obrósł zielenią.

Projekt Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” obejmował rewitalizację terenu wokół największego akwenu. Z jednej jego strony znajdują się obecnie piaszczysta plaża z hamakami i leżakami, boiska, pomosty, promenady, ścieżki spacerowe, plac zabaw i centrum sportów wodnych (wakeboarding, kajaki, rowerki, deski SUP) oraz wodny plac zabaw. W namiocie plenerowym ulokowano m.in. bazę gastronomiczną, a docelowo funkcjonować będzie kino plenerowe. Drugą stronę zbiornika uatrakcyjniają pomosty widokowe, miejsca do wędkowania i ścieżki prowadzące wśród drzew.

Zrealizowana po konsultacjach społecznych rewitalizacja przestrzeni zakładała utworzenie nowoczesnego miejsca wypoczynku dla mieszkańców Krakowa z poszanowaniem przyrody. Roślinność na terenie projektu ma miejsce na swobodny rozwój, a wykonana z kruszywa nawierzchnia ścieżek umożliwia naturalną infiltrację wód opadowych. W toku realizacji inwestycji nie usunięto ani jednego drzewa.

Zaprojektowano pozbawione barier architektonicznych budynki, pomosty, podjazdy, ścieżki, miejsca parkingowe, punkty sanitarne tak, by obiekt był przyjazny dla rodziców z wózkami i małymi dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Nie zabrakło stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz ławek modułowych z portami USB. Pojawiły się energooszczędne technologie, w tym oświetlenie z natężeniem światła dostosowanym do pory dnia i liczby korzystających ze  ścieżek osób, systemy zarządzania energią (2 pompy ciepła w budynku sanitarnym) i odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne na dachu budynku sanitarnego o łącznej mocy 24 kW). Wprowadzono również ograniczenia wykorzystania opakowań z surowców niepodlegających recyklingowi oraz ograniczenie używania tworzyw sztucznych przez punkty gastronomiczne.

Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” zakłada promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu oraz tzw. staycation, czyli turystyki we własnym mieście. Od 2021 roku działa tam popularne kąpielisko sezonowe odwiedzane rocznie przez kilkadziesiąt tysięcy osób.