6 maja Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. podpisała umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2025”na dofinansowanie projektu „Przestrzeń historii – mapy etnograficzne dawnych wsi dzisiejszego Krakowa”.
Projekt polega na przeprowadzeniu badań etnograficznych wraz z ich opracowaniem oraz przygotowaniem i dystrybucją map etnograficznych dawnych wsi z terenów obecnej Nowej Huty. Badania etnograficzne to jeden z elementów aktywizujących lokalną społeczność wokół budowy krakowskiego skansenu w Parku Edukacyjnym „Branice”.
Cele projektu:
Realizacja badań etnograficznych w terenie, przygotowanie i opracowanie zebranych materiałów i stworzenie na ich podstawie dwóch map etnograficznych wsi Pleszów i Branice z przysiółkami. Projekt przyczyni się do ochrony dziedzictwa kultury Krakowiaków Zachodnich oraz promocji kultury ludowej i tradycyjnej.
Promocja będzie prowadzona poprzez:
– opublikowanie artykułów prasowych w mediach społecznościowych i w wersji elektronicznej i papierowej,
– stworzenie plakatów informacyjnych,
– ogłoszenia poprzez kanały tradycyjne, spotkania bezpośrednie.
Okres realizacji projektu: czerwiec 2025 – grudzień 2025
Realizatorzy projektu: Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A z udziałem Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
Źródło dofinansowania: środki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego przydzielone w ramach programu Kultura Ludowa i tradycyjna 2025 r.
Zapoznaj się z aktualnymi działaniami w zakładce Aktualności, oraz na stronie:
https://www.facebook.com/ParkEdukacyjnyBranice.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego