Wszystkie parcele obydwu podobszarów Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” zostały sprzedane lub wydzierżawione. Na zdegradowanym obszarze poprzemysłowym, gdzie KNHP S.A. przygotowała teren typu greenfield z kompletną infrastrukturą zainwestowało 18 przedsiębiorców z sektora MŚP.

 

Proces komercjalizacji Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” zlokalizowanej przy ul. Igołomskiej w Krakowie został zakończony. Zainwestowało 18 przedsiębiorców reprezentujących inteligentne specjalizacje województwa małopolskiego. Sprzedano lub wydzierżawiono 35 parceli. Przygotowana przez KNHP S.A. Strefa Aktywności Gospodarczej składa się z dwóch podobszarów „Igołomska-Południe”, który został udostępniony przedsiębiorcom w grudniu 2022 roku oraz  SAG, „Igołomska-Północ”, oddany do użytku w listopadzie 2023 roku.

 

W SAG „Nowa Huta Przyszłości” przygotowano dogodną dla nowoczesnego biznesu infrastrukturę zapewniającą drogi, ścieżki rowerowe, ciągi piesze, tzw. strefy wytchnienia z łącznością Wi-Fi oraz parkingi ze stacjami ładowania dla samochodów elektrycznych. SAG to powstały na zdegradowanym obszarze poprzemysłowym teren typu greenfield, bez istniejącej zabudowy, wyposażony w kompletną infrastrukturę niezbędną do realizacji inwestycji. Teren jest w pełni uzbrojony, posiada instalację wodno-kanalizacyjną, deszczową, elektroenergetyczną oraz kanały technologiczne do prowadzenia sieci teletechnicznych. Komfort użytkowania zapewnia przebudowana sieć energetyczna wysokiego napięcia oraz energooszczędne oświetlenie.

 

Całkowity koszt budowy Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” wynosi 92,4 mln zł brutto, z czego 58,9 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Działanie 3.1 Strefy Aktywności Gospodarczej, Poddziałanie 3.1.1. Strefy Aktywności Gospodarczej – ZIT.

 

SAG „Nowa Huta Przyszłości”, która stanowi część Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”  zlokalizowana jest 5 km od wschodniej obwodnicy Krakowa i 11 km od wjazdu na autostradę A4. W roku 2025 zyska szybkie połączenie z trasą S7 do Warszawy, a docelowo również z Podhalem. Teren ma połączenie autostradowe z oddalonym o 30 km Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II „Kraków Airport”, a w odległości 5 km znajduje się lotnisko o ograniczonej certyfikacji w Pobiedniku Wielkim. Dojazd autostradą do Katowic zajmuje godzinę, a do Rzeszowa 1,5 godziny. W bliskim sąsiedztwie znajduje się też czynna linia kolejowa. Starannie wybrana lokalizacja pozwala z jednej strony na ożywienie terenów postindustrialnych, a z drugiej wykorzystuje atuty komunikacyjne oraz sąsiedztwo bogactwa turystycznego, kulturowego i naukowego Krakowa.

 

Obszar SAG „Nowa Huta Przyszłości” został zaprojektowany i przygotowany z myślą o inkubatorach przedsiębiorczości oraz obiektach przemysłu wysokich technologii i rzemiosła.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się kupić lub wydzierżawić parcele w SAG „Nowa Huta Przyszłości” reprezentują nowoczesne branże:

  • przemysł maszynowy i elektrotechnika
  • motoryzacja
  • budownictwo
  • obróbka metali
  • produkcja sprzętu sportowego
  • usługi dla przemysłu
  • chemia
  • usługi wynajmu i leasingu maszyn oraz urządzeń
  • chłodnictwo i klimatyzacja.

 

Właścicielem SAG jest Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A, która zajmuje się promocją Krakowa, a w szczególności dzielnicy Nowa Huta, a swymi działaniami obejmuje również Krakowski Obszar Funkcjonalny. Zadania realizuje w ramach projektu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, który tworzy warunki do aktywizacji gospodarczej wschodniej części Krakowa na poziomie infrastrukturalnym, funkcjonalnym i społecznym, ożywiając rynek pracy i przeciwdziałając bezrobociu. Podnosi tym samym atrakcyjność miasta dla inwestorów, społeczności i turystów oraz rozwija cały region.

 

SAG, jak i cały teren objęty projektem „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, jest jedną z inwestycji, które podnoszą atrakcyjność tej części miasta dla mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów. Zadanie KNHP S.A. polega nie tylko na rewitalizacji terenów poprzemysłowych, ale również na uwypukleniu atutów Nowej Huty, która w ostatnich latach skutecznie skraca dystans jaki przez 75 lat dzielił tę dzielnicę z centrum Krakowa. Jest to wyzwanie tym większe, że rozwój największych polskich miast zyskał dynamikę nieznaną od pokoleń.

 

Projekt „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” ma szerokie spektrum odziaływania i obejmuje realizację 5  komponentów:

  • Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”
  • Park Naukowo-Technologiczny „Branice”
  • Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”
  • Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych „Błonia 2.0”
  • Obszar wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.