20 listopada 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał niejasności związane z udostępnianiem przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. danych na temat badań gruntów w formie informacji publicznej.

Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. działa na podstawie i w granicach prawa. Naczelny Sąd Administracyjny swoim wyrokiem rozwiał wątpliwości i wyznaczył nową linię orzecznictwa w tej sprawie. Do tej pory Spółka nie miała pewności co do słuszności postępowania, ale orzeczenie sądu z 20 listopada br. daje podstawę do procedowania wniosku w sprawie danych na temat badań gruntów na bazie przepisów dotyczących udostępniania informacji publicznych.

Zawiadomienie radnego

W 2021 roku krakowski radny miejski Łukasz Maślona wysłał do Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. pytania dotyczące m.in. wyników badań i analiz gruntów, na których operuje Spółka. Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. udzieliła odpowiedzi w określonym przepisami terminie, jednak nie mogła przekazać niektórych danych z uwagi na przepisy Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Spółka nie odmówiła wówczas dostępu do informacji publicznej, a jedynie poinformowała, że nie jest podmiotem upoważnionym do udzielania informacji na ten temat. W konsekwencji radny złożył zawiadomienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczące bezczynności Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.
W grudniu 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. powinna w trybie dostępu do informacji publicznej udostępnić badania gleby z terenów, którymi zarządza, ale nie potwierdził zarzutu Radnego dotyczącego jej bezczynności. Spółka zdecydowała o wniesieniu skargi kasacyjnej na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ponieważ przeprowadzona analiza prawna wykazała, że orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stoi w sprzeczności z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2012 roku. Zgodnie z przywołanym rozstrzygnięciem, przepisy Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku są nadrzędne wobec przepisów Ustawy o udostępnianiu informacji publicznej.
Aktualne i prawomocne rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 listopada br. daje podstawy do rozpatrzenia wniosku radnego Maślony na podstawie przepisów o udostępnianiu informacji publicznych.

Zostały uwzględnione ryzyka środowiskowe

Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. – wbrew twierdzeniom, które czasem, pojawiają się w przestrzeni publicznej – uwzględnia w swoich działaniach ryzyka środowiskowe. Wykonywanie badań sozologicznych gruntu jest uzasadnione w przypadku uprawdopodobnienia ryzyka stwierdzenia zanieczyszczeń środowiska. Tymczasem część terenów pozyskanych dotychczas przez Spółkę znajduje się w obszarze dawnej strefy ochronnej huty stali i była wykorzystywana do celów związanych z produkcją rolną. Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. dysponuje jednak wynikami badań sozologicznych gruntu dla obszarów, wobec których istniało ryzyko wystąpienia zanieczyszczeń związanych z uprzednim funkcjonowaniem tam instalacji krakowskiej huty stali. Dodatkowo, na koszt Spółki wykonywano badania w przypadkach, gdy oczekiwał tego potencjalny inwestor.