W sobotę odbyła się udana wycieczka rowerowa z cyklu „Zajrzyj do Huty”, zorganizowana przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. we współpracy z Fundacją EcoTravel. Wzięło w niej udział 19 osób, które ruszyły spod siedziby Muzeum Nowej Huty.

Trasa wycieczki była pełna ciekawych punktów. Pierwszym przystankiem było odwiedzenie siedziby Kraków Nowa Huta Przyszłości na os. Willowym, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć mural pt. „Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość Nowej Huty” autorstwa Dariusza Milczarka. Nieopodal zobaczyli także Plac przy Poczcie oraz blok na osiedlu Wandy, od którego rozpoczęto budowę tej wyjątkowej dzielnicy.

Kolejnym interesującym punktem programu była wizyta w Forcie 49 1/2 a Mogiła, obiekcie Twierdzy Kraków. Dzięki uprzejmości przedstawiciela Małopolskiego Stowarzyszenia Miłościków Historii Rawelin, uczestnicy mogli poznać historię miejsca i zobaczyć jego wnętrza.

Następnie wycieczka prowadziła do nowowybudowanej Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”, gdzie uczestnicy zatrzymali się na krótką przerwę. Kolejnym przystankiem było Muzeum Archeologiczne w Krakowie (oddział w Nowej Hucie), mieszczące się w dworze w Branicech, gdzie uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę „Archeologiczna autostrada”.

Trasa poprowadziła później na ul. gen. m. Karaszewicza-Tokarzewskiego, gdzie planowany jest krakowski skansen budownictwa drewnianego – Park Edukacyjny „Branice”. Następnie, szutrowymi drogami pomiędzy zbiornikami wodnymi, uczestnicy dojechali do Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”, gdzie mogli odpocząć na plaży i zregenerować siły.

Po relaksie, grupa rowerzystów powróciła do Muzeum Nowej Huty, pełna entuzjazmu i gotowa na udział w kolejnych wydarzeniach z cyklu „Zajrzyj do Huty”. W sumie, trasa wyniosła niemal 30 km, co stanowiło doskonałą okazję do poznania tych znanych, ale też nieoczywistych miejsc związanych z historią Nowej Huty i przyszłością tej części miasta.