Plebiscyt „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” realizowany jest w ramach kampanii „Kraków stawia na Rodzinę” i objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Ideą inicjatywy jest wyróżnienie i spopularyzowanie miejsc na mapie Krakowa dedykowanych rodzinom z dziećmi, które podnoszą komfort życia i oferują atrakcyjne formy rozrywki.

Kapituła plebiscytu Gminy Miejskiej Kraków „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” przyznała wyróżnienia w pięciu kategoriach:

I kategoria – „Hotele, Gastronomia i Rozrywka”

II kategoria – „Firmy Produkcyjne, Obiekty Handlowo-Usługowe i Mieszkalne”

III kategoria – „Kultura, Sport i Rekreacja”

IV kategoria – „Urzędy i Edukacja”

V kategoria – „Zdrowie”

Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” otrzymał tytuł w kategorii „Kultura, Sport i Rekreacja”. Nagrodzony projekt został zrealizowany przez Kraków Nowa Huta Przyszłości w dawnym zakolu Wisły, w miejscu gdzie znajduje 14 zbiorników wodnych. Obecnie rodziny z dziećmi mogą korzystać z plaży z hamakami i leżakami, boisk, pomostów, promenad, ścieżek spacerowych, placów zabaw oraz z centrum sportów wodnych (wakeboarding, kajaki, rowerki, deski SUP). Położone w Nowej Hucie nowoczesne miejsce wypoczynku oferuje piaszczystą, łagodnie prowadzącą do brzegu i częściowo zacieniona plażę, która jest doskonałym miejscem wypoczynku dla najmłodszych oraz ich rodziców. Kąpielisko jest strzeżone przez ratownika wodnego, a szerokie ścieżki spacerowe, podesty dla wózków dziecięcych i drewniane pomosty schodzące wprost do wody podnoszą komfort i poziom bezpieczeństwa. Przy plaży znajdują się przestronne przebieralnie z natryskami, toalety oraz pokój dla rodzica z dzieckiem. Szerokie drewniane pomosty biegnące wzdłuż zbiornika o długości prawie 1 km dają okazję do obserwacji ptaków oraz owadów w ich naturalnym środowisku.

W namiocie plenerowym ulokowano m.in. bazę gastronomiczną, a docelowo funkcjonować będzie tam kino plenerowe. Budynki, pomosty, podjazdy, ścieżki, miejsca parkingowe, punkty sanitarne zaprojektowano tak, by „Przylasek Rusiecki” był przyjazny dla rodziców z wózkami i małymi dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście na kąpielisko jest bezpłatne i ogólnodostępne. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny dostępny jest bezpłatny parking.

Inwestycja Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” została włączona do projektu strategicznego Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” realizowanego przez Kraków Nowa Huta Przyszłości SA.

Zrealizowana po konsultacjach społecznych rewitalizacja przestrzeni zakładała utworzenie nowoczesnego miejsca wypoczynku dla mieszkańców Krakowa z poszanowaniem przyrody. Roślinność na terenie projektu ma miejsce na swobodny rozwój, a wykonana z kruszywa nawierzchnia ścieżek umożliwia naturalną infiltrację wód opadowych. W toku realizacji inwestycji nie usunięto ani jednego drzewa. W Centrum Rekreacji i Wypoczynku znajdują się stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz ławki modułowe z portami USB, a także energooszczędne technologie obniżające koszty użytkowania obiektu i sprzyjające ochronie środowiska.

Obecnie coraz modniejsze jest tzw. staycation, czyli turystyka we własnym mieście, a nagrodzony obiekt celnie wpisuje się ten trend. Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” zakłada promowanie zdrowego stylu życia, który sprzyja budowaniu więzi rodzinnych i stanowi alternatywę dla atrakcji świata wirtualnego.

Oficjalny profil na Facebooku Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”