Jak zmienia się Nowa Huta? Opowie o tym nowy mural!

Obraz zmian Nowej Huty

Na osiedlu Willowym w krakowskiej Nowej Hucie w najbliższych dniach powstanie mural, który odmieni zaniedbany dotychczas fragment tej części miasta. Dzieło opowie symbolicznie o historii dzielnicy, od jej powstania po czasy teraźniejsze. Spróbujemy też spojrzeć w przyszłość.

Organizatorem akcji jest Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A., której siedziba znajduje się właśnie na osiedlu Willowym. Chcemy bowiem nie tylko tworzyć nową przestrzeń inwestycji i rekreacji, ale zadbać też o już istniejące miejsca. Akcja wpisuje się również w obchody 70-lecia Nowej Huty stanowiąc niejako ich pokłosie. Mural pojawi się na garażach i dzięki współpracy z TAURON Polska Energia S.A. na budynku stacji trafo. Do tej pory obiekty te były jedynie „ozdabiane” przez wandali.

Przeszłość – współczesność – przyszłość Nowej Huty

Zaprojektowany przez Dariusza Milczarka mural pod tytułem „Przeszłość – współczesność – przyszłość Nowej Huty” składać się będzie z trzech części, które w symboliczny sposób pokażą zmiany, jakie zachodzą w tej części Krakowa.

Pierwszy fragment zobrazuje to miejsce jako miasto-maszynę. Jak deklaruje autor: „Dzięki zastosowaniu kolorystyki zdominowanej zieleniami, błękitami oraz fioletami będzie to jednak przestrzeń o przyjaznej i ekologicznej aurze”. Ten fragment muralu będzie też nawiązywać formalnie oraz kolorystycznie do kompozycji, którą Dariusz Milczarek stworzył na nowohuckim osiedlu Złotej Jesieni w 2017 roku.

Kolejnym elementem muralu będzie umowna scena przedstawiającą obalenie pomnika Lenina. Symbol ten będzie też przejściem w kierunku teraźniejszej Nowej Huty, która coraz mniej kojarzy się nam jedynie z szarością infrastruktury. Druga część dzieła pokaże dzielnicę miasta podlegającą nieustannej rewitalizacji, coraz bardziej zieloną i nowoczesną oraz chętnie odwiedzaną przez turystów i przyjazną dla mieszkańców.

Ostatnia, trzecia część muralu, to optymistyczne spojrzenie małego dziecka w przyszłość. Chłopiec zdejmuje to, co było i jest, jak zasłonę, odkrywając fragment tego, co przed nim.

Teraz mural, wkrótce piknik sąsiedzki

Projekt przygotowania muralu przewidywał też organizację spotkania sąsiedzkiego dla mieszkańców osiedla Willowego. Chcieliśmy razem z nimi świętować 70-lecie Nowej Huty. Niestety, obecna sytuacja epidemiczna zmusiła nas do zmiany planów. Zaplanowany piknik odbędzie się, ale w późniejszym terminie. Jednocześnie apelujemy do wszystkich mieszkańców osiedla Willowego, by w czasie tworzenia muralu nie gromadzili się w jego okolicy.

To dopiero początek zmian w Nowej Hucie!

Mural to też zapowiedź kolejnych zmian w Nowej Hucie. Przypomnijmy, że w najbliższych tygodniach – w ramach projektu KNHP – rusza przebudowa otoczenia największego zbiornika wodnego w Przylasku Rusieckim, gdzie docelowo ma się znaleźć wielka strefa rekreacji, w tym plaża, pomosty, ścieżki spacerowe i nowa zieleń. Teren zostanie też uporządkowany. Wartość tego projektu to prawie 20 mln zł, z czego ponad 5 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W tym roku planujemy również rozpocząć inwestycję na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”. W pobliżu ulicy Igołomskiej zacznie powstawać Strefa Aktywności Gospodarczej. To inwestycja o wartości ponad 85 mln zł, z czego niemal 59 mln zł to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Dariusz Milczarek

Urodzony w 1985 roku w Radomiu. W 2011 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod jego kierunkiem przygotował i obronił w roku 2017 doktorat. Zajmuje się malarstwem, muralem, fotografią, organizacją wydarzeń kulturalnych. Pełni funkcję kierownika Galerii „Pryzmat”. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Spółka została utworzona w pod koniec 2014 roku przez Gminę Miejską Kraków oraz Województwo Małopolskie w celu realizacji projektu o tej samej nazwie. Jej kluczowym zadaniem jest przyśpieszenie rozwoju gospodarczego wschodniej części Krakowa. Cały projekt obejmie ok. 800 ha. Spółka cały czas pozyskuje kolejne nieruchomości. Podpisała też już umowy z pierwszymi inwestorami, którzy rozpoczynają – na przygotowanych przez nią terenach – realizację swoich przedsięwzięć.