O atrakcyjności Metropolii Krakowskiej świadczy ciągły rozwój gospodarczy. Wpierając działania z nim związane, przygotowana została wyjątkowa publikacja „Metropolia Krakowska Metropolia możliwości”, która przybliży inwestorom, a także mieszkańcom i lokalnym instytucjom potencjał gospodarczy regionu. Zapraszamy do lektury!

Metropolia Możliwości

Metropolię Krakowską tworzy 15 stowarzyszonych, sąsiadujących ze sobą gmin. Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Kraków, Liszki, Michałowice, Mogilany Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki to mozaika ludzi, pomysłów i przestrzeni, która tworzy świetnie współgrający organizm. To miejsce, w którym można żyć i realizować swoje pasje dzięki bogatej ofercie kulturalnej, rozrywkowej i sportowej. To miejsce, w którym można znaleźć satysfakcjonującą pracę i rozwinąć swoją karierę. To także miejsce, w które można bezpiecznie zainwestować na konkurencyjnych warunkach.

Gospodarcze, kulturowe i naukowe serce Małopolski

Metropolia Krakowska stanowi jeden z najważniejszych ośrodków metropolitalnych w kraju. Członkowie stowarzyszenia od lat dokładają starań, aby ułatwiać przedsiębiorcom lokalnym, krajowym i zagranicznym zakładanie i rozwijanie biznesu.

– W Metropolii nieustannie wspieramy działania łączące naukę z przemysłem, transport, infrastrukturę przyjazną środowisku, wspieramy przedsiębiorczość, kulturę czy ochronę zdrowia. Zachęcamy inwestorów, środowiska naukowe i startupy do korzystania z Funduszy Europejskich, ceniąc i będąc dumnymi z naszego miejsca w Unii Europejskiej – czytamy we wstępie publikacji Jacka Majchrowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Metropolia Krakowska czerpie również z potencjału naturalnego – położenia w regionie o unikalnych walorach przyrodniczych – oraz historycznego – dostępu do żywych tradycji i folkloru, które współtworzą rozpoznawalną markę Metropolii.

Najważniejszy kapitał – ludzie

Najważniejszym elementem i zarazem warunkiem dynamicznego rozwoju Metropolii Krakowskiej są jej mieszkańcy. Istotna nie jest jednak sama ich liczba, choć niebagatelna, mowa bowiem o blisko 1,1 mln osób. Wyróżniająca Metropolię Krakowską jest również korzystna struktura demograficzna, a także dodatni przyrost naturalny i saldo migracji. Stanowi to szczególnie atrakcyjny czynnik dla inwestorów.

Ten niezbywalny kapitał to mieszanka wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy współtworzą kadry szerokiego wachlarza przedsiębiorstw Metropolii Krakowskiej. Wysokie kwalifikacje to także doskonały poziom edukacji – województwo małopolskie, a szczególnie Metropolia Krakowska jest istotnym ośrodkiem naukowym, z dużą liczbą cenionych uczelni ekonomicznych i technicznych oraz imponującą liczbą studentów i absolwentów. Warto zaznaczyć, że z roku na rok intensywnie rośnie zatrudnienie w obszarze badań i rozwoju. Przepływ wiedzy do biznesu i przemysłu wspierają liczne centra transferu technologii, centra transferu wiedzy i spółki celowe uczelni wyższych. Sprzyjające warunki – technologiczne, infrastrukturalne i finansowe oraz wsparcie dla młodych firm sprawiają, że środowisko startupów Metropolii Krakowskiej jest bardzo silne. Koncentracja nowoczesnych usług dla biznesu, to kolejny wyróżnik tego obszaru, któremu parki technologiczne i przemysłowe nadają efekt synergii.

Metropolia Krakowska atrakcyjna dla inwestorów

O atrakcyjności Metropolii Krakowskiej świadczy liczba firm, które już zdecydowały się ulokować tu swoje siedziby oraz tych, które zdecydowały się na rozwój i rozbudowę swoich zakładów. Przedsiębiorcy jako główne powody swoich decyzji wskazują przede wszystkim:

dostęp do wysokiej jakości kapitału ludzkiego;
centralne położenie Metropolii na mapie Europy, które ma kolosalne znaczenie przy projektowaniu łańcucha dostaw;
korzystne warunki do prowadzenia biznesu, takie jak ulgi podatkowe w ramach Polskiej Strefy Inwestycji;
możliwość tworzenia innowacyjnych produktów i usług dzięki rozbudowanej infrastrukturze edukacyjnej, wysokiej liczbie uzyskanych patentów oraz dobrze rozwiniętej infrastrukturze badawczo-rozwojowej;
odpowiednio przygotowane tereny inwestycyjne oraz funkcjonujące i projektowane Strefy Aktywności Gospodarczej.

Poznajmy się bliżej!

Więcej o Metropolii Krakowskiej oraz powodach, dla których warto tu mieszkać, spędzać wolny czas, rozwijać się i prowadzić biznes można dowiedzieć się z publikacji przygotowanej w ramach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. Znajdują się w niej m.in. najważniejsze dane statystyczne dotyczące obszaru metropolitalnego w całości oraz indywidualnie opracowane dla poszczególnych gmin Metropolii Krakowskiej. Warto zerknąć także jak Metropolia Krakowska prezentuje się na tle innych, krajowych i zagranicznych Metropolii, jakie zachęty inwestycyjne oferuje i dlaczego warto tu żyć i prowadzić biznes.

Zachęcamy do zapoznania się z Publikacją: „Metropolia Krakowska Metropolia możliwości”!

Aby zapoznać się z publikacją kliknij tutaj.